Napsali
PDF Tisk Email

Trhosvinenský BMW triatlon vyhrál Slovák Šurda a českobudějovická Krejčová (vydáno 16. 6. 2012)

Triatlon plný soubojů, zajímavých momentů, novinek a s rekordní účastí - takový byl 20. ročník Trhosvinenského BMW triatlonu, který se konal v sobotu (16. června) za letních teplot a slunečného počasí.

Zásadní novinkou bylo zavedení elektronické časomíry na čipy, čímž se předešlo zmatkům u hromadných skupinek. Těch bylo po celý závod několik.

Plavecká část v koupališti Nový rybník byla rozdělena na dva okruhy v celkové délce 750 metrů. Teplota vody byla 20,5 °C. Prakticky ihned po startu se 59 přihlášených rozdělilo na sedm skupinek, které držely v plavání pospolu.

"Start byla opravdová mela. Všichni se do toho pustí naplno a občas jsem si připadala jako na boxu," řekla s úsměvem vítězka ženské kategorie Petra Krejčová.

Po devíti minutách a třech vteřinách vyběhl z vody jako první slovenský triatlonista v barvách TCV Jindřichův Hradec Pavol Šurda. Za ním na pětadvaceti kilometrovou cyklistickou část vyrazil Jaroslav Pejsar a Jan Hradecký.

Matěj Picka a Zbyšek Zeman ztráceli po první části přes 20 vteřin. Jako první žena v pořadí vyběhla z vody Barbora Hlaváčová v čase 9:27. O 24 vteřin později plavala Kamila Hořejší a třetí žena po plavecké části Alena Třebická ztrácela již přes jednu minutu.

Pozdější vítězka Petra Krejčová plavala za 10:59 a celkově třetí žena Jana Candrová plaveckou část zvládla za 11:21. Na cyklistické části z první skupinky odpadl Hradecký a naopak Šurdu s Pejsarem sjel Picka. Tito tři závodníci dojeli na běžeckou část dohromady.

V cíli druhé disciplíny byla jako první žena opět Hlaváčová a mnozí diváci ji už pasovali do role favoritky. Ve skupince byla spolu s Hlaváčovou ještě Hořejší a na další závodnice se muselo čekat.

Na otočce šestikilometrového běhu bylo pořadí s minimálními rozdíly Šurda, Picka, Pejsar. U žen se podle očekávání mezi první tři dostala Candrová, která společně s Hořejší pronásledovala Hlaváčovou.

"Mohla jsem být lepší, ale školáckou chybou jsem ztratila hodně času v depu," uvedla jedna z favoritek na vítězství Candrová. "Ani nevím čím, ale přehlédla jsem své místo a potom jsem se musela dvacet metrů vracet a hledat, kde že vlastně mám věci."

Cílová rovinka byla pod kopcem, takže bylo na dálku vidět, jak to s možnými vítězi vypadá. Šurda (Tri Club Vajgar Jindřichův Hradec) se ale nenechal nikým zaskočit a o 11 vteřin před Pejsarem (E-On triatlon team) si doběhl časem 1 hodina, 4 minuty a 52 vteřin pro vítězství. Na třetím místě se ztrátou 37 vteřin na vítěze doběhl Picka (TTK Slavia VŠ Plzeň).

"Nemyslím si, že jsem nějaké eso na tuto trať, takže na moje poměry to je opravdu skvělý výsledek," hodnotil závod celkový vítěz Pavol Šurda.

Kolem otočky se odehrálo to nejdůležitější v ženské kategorii. Pozdější vítězka Krejčová (TriSK České Budějovice) si ušetřila dost sil a nejenže dokázala své manko stáhnout, navíc všechny předběhla a časem 1:08:25 si doběhla před mladou Hlaváčovou (Šumavský triatlon) pro triumf. Třetí doběhla Candrová (B&H triatlon České Budějovice), která závodí hlavně na delších tratích.

Pořadatelé se na jubilejní triatlon pořádně připravili a díky tomu dostal každý závodník symbolickou medaili. Šurda s Krejčovou si kromě pohárů a vavřínů pro vítěze odnesli i poukazy na půjčení osobních automobilů. Šurda na BMW řady 1 a Krejčová na Ford Fiesta.

Rozhovory se Šurdou a Krejčovou připravujeme na příští dny, ve kterých přineseme i kompletní výsledky všech kategorií včetně dětských závodů a Junior Cupu.